MacFan•98: Eindspel voor de iPod? • Vestzak-beamertjes • Het kan: printen in 3D • eID, DigiD, goed idee? Nú overal in Nederland en België te koop voor € 7,95!
De nieuwsbrief van MacFan (gratis!) Blijf up-to-date en meld je aan. Wekelijks het belangrijkste Mac-nieuws in je e-mail: MacFanFlitsen!
Wat krijg je als je met Command-n een nieuw mailbericht aanmaakt en begint te typen? Ah juist ja: een reeks woorden in het lettertype Helvetica. Maar waarom eigenlijk? Is-ie mooi & functioneel? Past hij goed bij de Apple-uitstraling? En bovenal: is de Helvetica zo goed leesbaar op het beeldscherm? Wat mij betreft NEE!
Het vreemde is dat bijna de volledige Mac-interface is opgebouwd met een lettertype dat veel beter scoort op de schaal van functioneel & leesbaar. De open lettervormen van de Lucida Grande zorgen ervoor dat je zelden met dichtgeknepen ogen naar een menu of een paletje hoeft te staren. Alle karakters staan op zichzelf en gaan niet op een irritante manier aan elkaar plakken. Duidelijk. Eenvoud. Apple.
Nu maakt Helvetica sowieso al tientallen jaren de tongen los. Volgens de een is het een klassieker, de ander heeft het helemaal gehad met “die kille neutraliteit” van de letter. Maar zelfs de grootste Helvetica-hater moet toegeven dat het lettertype van grote betekenis is geweest voor de visuele communicatie van de laatste 50 jaar. In 2007 verscheen er zelfs een heuse documentaire van 80 minuten over de – toen vijftigjarige – Helvetica.
Mocht je erin slagen die film een keer te bekijken (het internet is groot), dan begrijp je dat Apple het in 1984 helemaal zag zitten om de Helvetica op te nemen als een van de systeemlettertypen. Sterker nog: de Mac heeft een belangrijke bijdrage geleverd aan het wijdverbreide gebruik van de digitale Helvetica. Vanuit dat oogpunt is het geen wonder dat Apple de letter tot op de dag van vandaag als een onregelmatige rode draad door het besturingssysteem laat lopen.
Maar goed: ik heb het hier al eerder gezegd. Er is iets raars aan de hand op de afdeling die Apple’s typografische beleid uitstippelt. Of ze zitten daar íets te ver achterover te leunen óf ze zijn achter de schermen bezig met een geniale typografische inhaalslag. Want zeg nou zelf: er zijn toch veel betere alternatieven voor de Helvetica-op-het-beeldscherm.
Nee, niet de Verdana natuurlijk. Die is weliswaar functioneel, maar verre van stylish en dus on-Apple. Dat laatste kun je niet zeggen van de Myriad Pro. Lekker fris en crispy ook. Vergelijk de cursieve tekst van de Myriad eens met die van de Arial, Helvetica en Verdana. Heerlijk leesbaar toch, die Myriad?
Tja, Helvetica. Geweldig op papier, dat wel. Gelukkig kun je in Apple Mail het lettertype voor nieuwe berichten instellen. Ga naar de Voorkeuren, kies 'Letters en kleur' en klik op de derde knop van boven om een nieuw font te selecteren. Ik ga Myriad Pro een tijdje proberen. De documentaire over Helvetica, die interviews bevat met diverse Nederlandse ontwerpers onder wie Wim Crouwel, is in de Amerikaanse iTunes Store gewoon te koop.
Laatst bijgewerkt door Jan van Die op 2010-05-18, 10:25, in totaal 1 keer bewerkt